🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > Sz > szegedi gondolat
következő 🡲

szegedi gondolat, 1919-1945: az újjáépítési elképzelések gyűjtőneve a kommün, a vörös háború s az oláh és szerb megszállás idején. - Az ellenforr. →szegedi kormány idején keletkezett, pol. eszmerendszerré részleteiben nem dolgozták ki, megmaradt a kommün ellen Szegeden szervezkedett katonai, hivatalnoki, polg. elképzelések elegyének. Elutasították az antant (szabadkőműves) →versailles-i békerendszerét, a bolsevizmust, a nemzetk. pénzvilág (plutokrácia) uralmát, céljuk a keresztény-nemzeti alapon újjáépített Mo. A liberális sajtóban 1919-44: ennek alapján nevezték a pol. rendszert (a Horthy-korszakot) gunyorosan „keresztény kurzus”-nak. 88

Kelemen Béla: Adatok a szegedi ellenforr. és a szegedi kormány tört-éhez. [1919] Naplójegyzetek és okiratok. + Tonelli Sándor: A szegedi forr. mozgalmak. Szeged, 1923. - A Magyarság évkv-e. Bp., 1941. (Baky László: A szegedi elindulás - a ~) - 20 közművelődési előadás a Tisza mellékéről. Szentes, 1943. (Zsoldos László: A ~)

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.